Tavsiye Ediyorum: Forrest Gump

Şu günler de herkesin bir koşturmacası var kiminin okul,kiminin iş derken günler çok çabuk geçiyor ve kendimize vakit ayıramıyoruz. İşte bende bu dönem de işden kafamı kaldırdığım da ev arkadaşım Deniz’in tavsiyesi üzerine çok uzun zamandır yapmadığım birşeyi yapmaya karar verdim ve film izledim. Deniz kendisinin izlediği ve bana da şiddetle tavsiye ettiği bir film vardı adı,Forrest Gump filmin yapım yılı 1994 ABD. Bende geçmiş filmleri izlemeyi pek sevmiyorum yüzyıllarca öncesini anlatan bir filmi izlerim fakat yakın tarihde çekilmiş ve eski bir yapım varsa bunu izlemiyorum. Kişisel bir tercih işte…

Neyse filmi Deniz tavsiye ettiği için izlemeye karar verdim. Filmin zamanlama olarak bu kadar uzun süreceğini hiç tahmin etmiyordum. Filmin orjinal süresi 151 dk fakat bunu izledikden sonra fark ettim filmi izlerken zamanın bu kadar uzun olduğunu fark edemedim. İzledikden sonraki araştırmam da anladım ki bu kadar önplanda olan bir filmi nasıl oluyor da izlemedim kendime de kızdım açıkcası.  Ben diyorum ki,kendinize zaman ayırın ve bu filmi izleyin.

Filmin Konusu:
Forrest Gump, zeka seviyesi 75 olan bir erkeğin hayatını ele alıyor. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump zamanla oldukça çetin başarılara imza atar. Her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olan Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor. Zemeckis(Filmin Yönetmeni) hikâyeyi yakın Amerikan tarihindeki birçok olay ve fenomenle(Elvis Presley’den Watergate Skandalına kadar)ustalıkla ilişkilendiriyor.

Film ile ilgili ufak bir araştırmamda öğrendiğim en etkileyici şey ise çok sağlam bir yapım olduğu ve IMDB ‘ye göre ilk 500 sıralamasında yer alıyor.
– IMDB Puanı 8.7/10
– ABD’de 329,694,499 $, uluslararası olarak 347,692,187 $ hasılat ile
toplam kazancı 677,386,686 $‘a ulaşan bir filmdir.
– Film ABD’de gösterime girdiği ilk hafta 24,450,602 $ gelir elde etmiştir.
– En iyi film dahil olmak üzere 6 dalda Oscar ödülü almıştır.

2 Yorum

  1. Oktay ÇOMAK demiş ki:

    Bence de ortak,izlenmesi gereken filmlerden. Farklı bir bakış açısı yakalamanı sağlıyor

    3 Aralık 2011

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir