iphone 5 yerine iphone siri verelim

Apple I‘phone,pod,pad,toch derken öyle bir seri tutturdu ki aldı başını gidiyor. Öyle ki sadece uygulama geliştiricilerinin senelik kazançları 3 Milyar $ oldu. Her fırsatta söylüyorum Steve Jobs gider ayak teknoloji dünyansının dengesini değiştirdi. Kovulduğu bir şirkette bu derece başarılı olması da ayrı bir olay tabi.

Steve Jobs‘ın sağlık sorunları nedeni ile yerine getirilen Tim Cook ilk kez iphone tanıtım platformunda sahnedeydi. Kısaca hemen tanıtımını yaptığı İphone 4S modeli için bir kaç bilgi paylaşmak ve fikrimi söylemek istiyorum.

Apple bu seri ile birlikte yeni bir dünyaya doğru kapısını açtığının sinyallerini verdi. Artık telefonda konuşmak için karşı tarafta birinin olmasına gerek yok. Yeni İphone 4S serisi bunu bizim için daha rahat bi hale getirmiş ve Siri diye adlandırdıkları benim en çok beğendiğim özelliği yapmışlar.

İphone Siri özelliği sayesinde kullanıcılar sesli olarak iphone’a komut gönderebilecek çok daha hızlı ve kolay işlem yapabilecekler ve sesli komut sistemi sayesinde iphone cihazınız ile konuşabilirsiniz bile,iphone kullanıcı bir nevi yanlızlık çekmeyecek artık (:

Ne yalan söyleyeyim yüzlerce özelliği arasında yeni iphone 4s de tek beğendiğim özellik kameranın denklaşörünün ses açıp kapatma düğmesine entegre edilmesi olmuş 🙂

Tim Cook‘ın bahsettiği kadarı ile öğrendiğimiz bir kaç bilgiyi de yazalım.

 • Hong Kong’daki Apple Store’da ilk günde daha önce hiçbir Apple Store’un ilk gününde satılmadığı kadar Mac satıldı
 • Dünya çapında 58 milyon Mac kullanıcısı var
 • 10 yıllık zaman zarfında 300 milyonun üzerinde iPod satıldı
 • İPhone’un dünya cep telefonu pazarındaki payı yüzde 5
 • Amerika’daki hastanelerin yüzde 80’i iPad’i test ediyor veya kısmen kullanıyor
 • 250 milyon iOS’li cihaz satıldı
 • Toplamda Apple Store’dan 18 milyar uygulama indirilmiş
 • iPhone yıldan yıla yüzde 125 büyüme gösterdi. Piyasadaki iPhone’ların yarısından fazlası iPhone 4

Yeni İphone 4S tanıtım videosuna bi göz atmanızda fayda var.

Teknik Detaylar:

Yeni iPhone 4S, iPad 2′de kullanılan çift çekirdekli A5 işlemcisini kullanacak ve eski iPhone 4′e oranla 2 kat işlem gücüne sahip olacak. Çift çekirdekli işlemcisiyle 7 kata kadar daha iyi grafik işleme yeteneğine kavuşan iPhone 4S’in bataryası 3G açıkken 8 saatlik konuşma süresi sağlayacak.

iPhone 4′e oranla 2 kat, yani 14.4 Mbps hızında veri aktarabilecek olan yeni iPhone, bu hızıyla ülkemizdeki 3G hızının üzerinde bir hızı destekleyecek.

8 megapixel kameraya sahip olan yeni iPhone, A5 işlemcisinin gücünü kullanarak daha hızlı resim işleme ve yüz tanıma yeteneğine sahip olacak. 1080p video kaydedebilecek olan iPhone 4S ayrıca gerçek zamanlı gürültü temizleme ve video sabitleme özelliklerine sahip olacak.

 

Tek Yorum

 1. Yusuf Türk demiş ki:

  inanırmısınız bu tlf ısınamadım gitti 🙁 cevremde çok kullanışlı diyorlar ama sony’den şaşmıcaksın diye biliyorum.

  11 Ağustos 2013

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir